History of Nationals Winners

History of Nationals Winners 2017-05-22T06:59:47+00:00

At the conclusion of the Grand Final at each year’s Nationals, the winning team is announced. The winning team receives The Debating Council Trophy, inscribed as follows:

The Debating Council Trophy
For New Zealand Secondary Schools’ Debating

Presented by A P Stockley
Chairman, New Zealand Schools’ Debating Council

1988Taranaki/Manawatu
Mark Alderdice
Aaron Pedersen
Susan Hornsby

1989Wellington Blue
Greg Ellis
Eileen O’Donovan
Richard Suhr

1990Wellington Blue
Catherine Williams
Susannah Bridge
Neil Miller

1991Wellington Gold
Alexandra Gillespie
Susannah Bridge
Elizabeth Hall
Coach: Barbara Bourke

1992Auckland White
Sacha Judd
Saul Holt
Victoria Pearson
Coach: Sally Hill

1993Wellington Gold
Rachel Smithies
Mauro Barsi
Chris Holland
Coach: Noeline Hannan

1994Wellington
Rachel Smithies
M. Murphy
Claire Moody

1995Wellington Red
Jasper Morrow
Anna Livesey
Matt Cuthell

1996Wellington Red
Katya Paquin
Anna Livesey
Anthony Houlding
Coaches: Mark Crofsky and Noelene Hannan

1997Wellington
Daniel Reardon
Anna Livesey
Sarah Fitzsimons
Coach: Noeline Hannan

1998Wellington Red
Matt Sanders
Chelsea Payne
James Zucollo
Coach: Don Stevens

1999Wellington Gold
Ravin Wickramasinghe
Vanessa Schouten
Ranald Clouston
Coach: Graham Cameron, Jo Benseman

2000Wellington Green
Christopher Bishop
David Dewar
Ravin Wickramasinghe
Coach: Noeline Hannan

2001Waikato
Michael Mabbett
Michael Oehley
Jordan Ward
Coach: Tim Fitzgerald

2002Central North Island
Joshua Cameron
Joseph Connell
Jesse Wall
Coaches: Chris Pearce, Zach Ward

2003Otago-Southland
Victoria Nicholson
Polly Higbee
Laura Fraser
Coaches: Kate Wevers, Holly Walker

2004Wellington Black
Lewis Bollard
Clodagh O’Connor-McKenna
Stephen Whittington
Coach: Sayeqa Islam

2005Auckland White
Nathanael Gray
Mitchell Cooper
Dipra Ray
Coaches: Sacha Judd, Tim Mullins

2006Auckland Blue
Nathanael Gray
Samuel Coldicutt
Verity Craft
Coaches: Desley Horton, Jesse Wilson

2007Wellington Black
Jaz Nye Morris
Paul Smith
Maria English
Coaches: Polly Higbee and Clodagh O’Connor-McKenna

2008 – Waikato
Tom Chen
Jessica Jackman
Luke Craven
Coaches: Akif Malik, Max Harris

2009Wellington Black
Carlos Bowkett
Maria English
Jodie O’Neill
Coaches: Polly Higbee and Clodagh O’Connor-McKenna

2010 Wellington Black
James Gavey
Thomas Mitchell
Duncan McLachlan
Coaches: Clodagh O’Connor-McKenna and Stephen Whittington

2011 – Waikato
Christopher Jury
Thomas Simpson
Kayla Grant
Coach: Joshua Baxter

2012 – Waikato
Christopher Jury
Thomas Simpson
Kayla Grant
Coaches: Joshua Baxter & Holly Jenkins

2013 – Wellington Black
Liam Dennis
Ailidh Leslie
Maddy Nash
Coaches: Stephen Whittington & Hugh McCaffrey

2014 – Wellington Black
Liam Dennis
Georgia Bloor-Wilson
Peter McKenzie
Coaches: Nick Gavey & Richard D’Ath

2015 – Wellington Black
Peter McKenzie
Shakked Noy
Sarah Mackenzie
Coaches: Nick Gavey & Richard D’Ath

2016 – Wellington Gold
Ben Stockton (Wellington College)
Ursula Crawford (Wellington East Girls’ College)
Samuel Penno (Hutt International Boys’ School)
Coaches: Maddy Nash & Aric Shakur