History of Nationals Runners-Up

History of Nationals Runners-Up 2020-08-27T05:15:20+00:00

The runner-up team at the National Finals of the New Zealand Schools’ Debating Championships receives the New Zealand Universities’ Trophy, inscribed as follows:

The New Zealand Universities’ Trophy
Presented by the New Zealand Universities’ Debating Council in 1988

2020 – Auckland White
Friederike Voit (Rangitoto College)
Millie Caughey (St Curthbert’s College)
Jack Sandelin (Auckland Grammar School)
Coaches: Grace Belworthy, Lucy Harrison, Harper Smith

2019 – Auckland Blue
Millie Caughey (St Cuthbert’s College)
Mitchell Palmer (Auckland Grammar School)
Kyus Rodger (Lynfield College)
Coach: Chris Ryan

2018 Otago-Southland
Lydia Joseph (Columba College)
Bridget Scott (Columba College)
Sabrina Swerdloff (Otago Girls’ High School)
Coaches: Joe Ascroft & Emily Williams

2017Auckland White
Geneva Roy (Kings College)
Karan Kalsi (Lynfield College)
Piper Whitehead (Diocesan School for Girls)
Coaches: Hamish Saunders & Lucy Harrison

2016 – Auckland White
Geneva Roy (Kings College)
Karan Kalsi (Lynfield College)
Zachary Wong (Macleans College)
Coaches: Hamish Saunders & Lucy Harrison

2015 – Auckland White
Liam Rawlings (Westlake Boys’ High School)
Karan Kalsi (Lynfield College)
Sookyung Choi (St Cuthbert’s College)
Coaches: Edward Foley & James Penn

2014 – Auckland Blue
Hannah Schubert Jones (Diocesan School for Girls)
Harrison Fookes (Sacred Heart College)
Arun Prakash (St Kentigern College)
Coaches: Paul Smith & Lucy Harrison

2013Auckland Blue
James Rankin (Westlake Boys’ High School)
Andrew Winstanley (Auckland Grammar School)
Kayla Polamalu (St Mary’s College)
Coaches: Paul Smith & James Penn

2012 – Wellington Black
Oscar Shaw
Edward Foley (Wellington College)
Jemima Lomax-Sawyers
Coaches: Stephen Whittington, Duncan McLachlan

2011 – Auckland Blue
Nick Orr (Auckland Grammar School)
Frederick Thursfield (Kings College)
Ishika Jayasinghe (St Cuthbert’s College)
Coaches: Stephanie Thompson, Glenn Riddell

2010 Auckland Blue
Nick Orr (Auckland Grammar School)
Jessica Storey (St Cuthbert’s College)
Frederick Thursfield (Kings College)
Coaches: Stephanie Thompson, Glenn Riddell

2009Wellington Gold
Nick Cross
Julia Wells
Jasmin Moran
Coaches: Kathy Scott-Dowell, Seb Templeton

2008 – Wellington Gold
Holly Jenkins
Julia Wells
Johanna McDavitt
Coaches: Clodagh O’Connor-McKenna, Kathy Scott-Dowell

2007Auckland Blue
Sam George
Sam Bookman
Stephanie Thompson
Coaches: Desley Horton, Glenn Riddell

2006Wellington Gold
Sam Ward
Sophie Hamer
Richard D’Ath
Coach: Stephen Whittington

2005Wellington Blue
Heath Hutton
Tim Duignan
Ioana Gordon-Smith
Coach: Ranald Clouston

2004Auckland Blue
Chris Foulkes
Hein Maung
David Merry
Coach: Jonathan Orpin

2003Waikato
Henry Clayton
David Koedyk
Elliot O’Brien
Coach: Jonathan Orpin

2002Canterbury Black
Jeremy Johnson
Julia Whitehead
Richard Flanagan
Coach: Hamish Flanagan

2001Canterbury Black
Jacob Mattingley
Jeremy Johnson
Jenna Rennie
Coach: Mark Bradley

2000Auckland White
James Townshend
Miwah Van
Paul Paterson
Coach: Hayden Ryan

1999Auckland
Isaac Hikaka
Warren Bangma
Jesse Wilson
Coach: Sacha Judd

1998Auckland
Francis Reid
Nikki Willis
Jesse Wilson

1997 Canterbury Blue
Anna Pilbrow
Brian Cuddy
Hamish Flanagan
Coach: Nicholas Flanagan

1996Wellington Blue
Antonia Reid
Angela Ballantyne
Jonathan Walbridge
Coaches: Rachel Smithies and Don Stevens

1995Wellington
Sarah Barnett
Angela Ballantyne
Jonathan Walbridge

1994Canterbury/Auckland
Nicholas Flanagan
Julianne Platt
Hayden Ryan

1993Wellington Black
Hamish Finlay
Rowan Simpson
Jane Friel
Coach: Fyvie Murray

1992Wellington Gold
Jennifer Stevens
Mark Crofskey
Vina Araiti
Coach: Noeline Hannan

1991Wellington Green
Brendan Cash
Geoffrey Glynan
Richard Suhr
Coach: Fyvie Murray

1990Wellington
Brendan Cash
Elizabeth Hall
Richard Suhr

1989Canterbury
Imogen Dickie
Harriet Gray
Kendell Crossen

1988Canterbury
Julian Rayner
Andru Isac
Michael MacAskill