1988
Aaron Pedersen (Captain) (Wanganui Collegiate School)
Michael MacAskill (Shirley Boys’ High School)
Julian Rayner (Cashmere High School)
Tanya Thomson (Wellington Girls’ College)
Coaches: Andrew Stockley, Rosemary Dixon, Cathie Bell

1989
Simon Ladd (Captain) (Auckland Grammar School)
Mark Alderdice (Wanganui Collegiate School)
Jennifer MacDonald (Auckland Diocesan School)
Richard Suhr (St Patrick’s College, Wellington)
Coach: Andrew Stockley

1990 (Winners of the World Schools Debating Championships, 1991)
Catherine Williams (Captain) (Tawa College)
Neil Anderson (Wanganui Collegiate School)
Neil Miller (Tawa College)
Richard Suhr (St Patrick’s College, Wellington)
Coach: Rosemary Dixon

1991 (Winners of the World Schools Debating Championships, 1992)
Richard Suhr (Captain) (St Patrick’s College, Wellington)
Vina Araiti (Hutt Valley High School)
Susannah Bridge (Samuel Marsden Collegiate School)
Alexandra Gillespie (Queen Margaret College)
Coach: Rosemary Dixon

1992
Sacha Judd (Captain) (Takapuna Grammar School)
Vina Araiti (Hutt Valley High School)
Mark Crofskey (St Patrick’s College, Silverstream)
Mark Toner (Te Aroha College)
Coach: Liz Bowen-Clewley

1993
Ryan Orange (Captain) (Palmerston North Boys’ High School)
Mauro Barsi (St Patrick’s College, Silverstream)
Julianne Platt (Rangitoto College)
Rachel Smithies (St Mary’s College)
Coach: Liz Bowen-Clewley

1994 (Winners of the World Schools Debating Championships, 1995)
Rachel Smithies (Captain) (St Mary’s College)
Nicholas Flanagan (Shirley Boys’ High School)
Julianne Platt (Rangitoto College)
Hayden Ryan (St Bede’s College)
Coaches: Virginia Goldblatt (1994), Andrew Stockley (1995)

1995
Catherine Adams (Captain) (Christchurch Girls’ High School)
Matt Cuthell (Onslow College)
Anna Livesey (Wellington High School)
Hilary Pearse (St Cuthbert’s College)
Coach: Andrew Stockley

1996
Jonathan Scragg (Captain) (St Andrew’s College)
Anna Livesey (Wellington High School)
Katya Paquin (Wellington Girls’ College)
Jonathan Walbridge (Wellington College)
Coach: Andrew Stockley

1997
Anna Livesey (Captain) (Wellington Girls’ College)
Rachel Carrell (Southland Girls’ High School)
Sarah Fitzsimons (St Mary’s College)
Ben Smith (St Bede’s College)
Coach: Andrew Stockley

1998
Francis Reid (Captain) (Westlake Boys’ High School)
Sayeqa Islam (Wellington Girls’ College)
Chelsea Payne (Chilton St James School)
Jesse Wilson (Auckland Grammar School)
Coach: Andrew Stockley

1999
Caleb Ward (Captain) (St Paul’s Collegiate School)
Ranald Clouston (Kapiti College)
Amy Duke (St Andrew’s College)
Jesse Wilson (Auckland Grammar School)
Coach: Andrew Stockley

2000
Daniel Musgrove (Captain) (Marlborough Boys’ College)
Christopher Bishop (Hutt International Boys’ School)
Paul Paterson (St Kentigern College)
James Townshend (Auckland Grammar School)
Coaches: Andrew Stockley, Rosemary Dixon

2001
Pascal Millaire (Captain) (King’s College) [8th best speaker at Worlds 2002]
Christopher Bishop (Hutt International Boys’ School)
Jonathan Orpin (King’s College)
Jordan Ward (St Paul’s Collegiate School)
James Townshend (Auckland Grammar School)
Coach: Nick Flanagan

2002
Seb Tuohy (Captain) (Hutt Valley High School)
Joe Connell (Wanganui Collegiate School)
Richard Flanagan (Shirley Boys’ High School)
Jeremy Johnson (Christ’s College)
Coach: Nick Flanagan

2003
Eleanor Bishop (Captain) (Wellington Girls’ College)
Laura Fraser (James Hargest High School)
Desley Horton (King’s College)
Elliott O’Brien (Hamilton Boys’ High School)
Coach: Nick Flanagan

2004
Lewis Bollard (Captain) (Wellington College)
Chris Foulkes (King’s College)
Polly Higbee (St Hilda’s Collegiate School)
Stephen Whittington (Wellington College) [8th best speaker at Worlds 2005]
Coach: Sayeqa Islam

2005
Pei Huang (Captain) (Karamu High School)
Kathryn Scott-Dowell (Samuel Marsden Collegiate School)
Mitchell Cooper (Kristin School)
Yogesh Patel (Palmerston North Boys’ High School)
Samuel Coldicutt (Kristin School)
Coach: Sacha Judd

2006 (Attended World Champs in Wales, July 2006)
Kathryn Scott-Dowell (Captain) (Samuel Marsden Collegiate School)
Craig Riddell (Wanganui Collegiate School)
Daniel White (Rangitoto College)
Samuel Coldicutt (Kristin School)
Coach: Hamish Flanagan

2006
Kathryn Scott-Dowell (Captain) (Samuel Marsden Collegiate School)
Craig Riddell (Wanganui Collegiate School)
Samuel Coldicutt (Kristin School)
Richard D’Ath (Scots College)
Jane Pring (Nga Tawa Wellington Diocesan School for Girls)
Coaches: Anna Livesey, Hamish Flanagan

2007
Jane Pring (Captain) (Nga Tawa Wellington Diocesan School for Girls)
Ella Edginton (Sacred Heart College)
Paul Smith (Scots College)
Jaz Morris (Wellington College)
Maria English (Samuel Marsden Collegiate School)
Coaches: Christopher Bishop, Jonathan Orpin

2008 (Runners-Up at the 2008 World Schools’ Debating Champs; Winners of the 2009 World Schools’ Debating Champs)
Maria English (Captain) (Samuel Marsden Collegiate School) [2nd Best Speaker at Worlds 2009]
Holly Jenkins (Sacred Heart College) [4th Best Speaker at Worlds 2008]
Jennifer Savage (Wanganui Collegiate School) [BEST SPEAKER at Worlds 2008]
Tom Chen (Hillcrest High School)
Ben Kornfeld (King’s College) [2nd Best Speaker at Worlds 2008]
Coaches: Julia Fetherston and Kevin Moar

2009
Maria English (Captain) (Samuel Marsden Collegiate School) [8th best speaker at Worlds 2010]
Josh Baxter (Auckland Grammar School)
Nick Cross (Scots College)
Jasmin Moran (Chilton St James School)
Aria Newfield (St Cuthbert’s College)
Coach: Clodagh O’Connor-McKenna

2010
Kieran Bunn (Captain) (Logan Park High School)
Nick Orr (Auckland Grammar School)
Sophie Boot (Christchurch Girls’ High School)
Aric Shakur (Palmerston North Boys’ High School)
Duncan McLachlan (Wellington College)
Coach: Steve Hind

2011
Nick Orr (Captain) (Auckland Grammar School)
Edward Foley (Wellington College)
Rayhan Langdana (Wellington College)
James Penn (Wanganui High School)
Thomas Simpson (Hamilton Boys’ High School)
Coaches: Steve Hind (Worlds 2011), Clodagh O’Connor-McKenna and Udayan Mukherjee (Worlds 2012)

2012
James Penn (Captain) (Wanganui High School)
Thomas Simpson (Hamilton Boys’ High School)
Edward Foley (Wellington College)
Jemima Lomax-Sawyers (St Mary’s College, Wellington)
Ashley Varney (King’s College)
Coach: Clodagh O’Connor-McKenna and Udayan Mukherjee

2013
Ailidh Leslie (Captain) (Wellington High School)
James Rankin (Westlake Boys’ High School)
Callum Lo (Lindisfarne College)
Maddy Nash (Sacred Heart College)
Chris Ryan (Howick College)
Coach: Joshua Baxter

2014
Liam Dennis (Captain) (Hutt International Boys School)
Harrison Fookes (Sacred Heart College)
Arunabh Prakash (St Kentigern College)
Lucy Ellingham (Kerikeri High School)
Georgina Lomax-Sawyers (Buller High School)
Coach: Joshua Baxter

2015

Georgina Lomax-Sawyers (Captain) (Buller High School)
Shakked Noy (Wellington High School)
Peter McKenzie (Scots College)
Emily Williams (Columba College)
Gabrielle Penn (Wanganui High School)
Coach: Udayan Mukherjee