Previous Teams

Previous Teams 2011-04-07T23:14:50+00:00

The Central North Island Regional Schools’ Debating Championships have been held since 1990. In 1988 and 1989 there were two separate regional competitions, one for Hawkes Bay and the other for Taranaki / Manawatu. Previous CNI Teams that have competed in the National Finals of the New Zealand Schools’ Debating Champs are listed below.

1990

If you know who competed in 1990, please email the Council.

1991

Coral McConnon (Feilding Agricultural High School)
Kris Connell (Wanganui Collegiate School)
Jan Fernando (Wanganui Collegiate School)
Coach: Pat Smith

1992

Alison Lewes (Wanganui Collegiate School)
Kris Connell (Wanganui Collegiate School)
Ryan Orange (Palmerston North Boys’ High School)
Coach: Pat Smith

1993

Ryan Orange (Palmerston North Boys’ High School) [Best Speaker, Captain]
Brandy Scott (Wanganui Collegiate School)
Johanne Bensemann (Wanganui High School)
Coach: Deborah Russell

1994

If you know who competed in 1994, please email the Council.

1995

If you know who competed in 1995, please email the Council.

1996

If you know who competed in 1996, please email the Council.

1997

Haydon Cherry (Palmerston North Boys’ High School)
Courtney Scott (Wanganui Collegiate School)
Robert Morton (Palmerston North Boys’ High School)
Coach: Ryan Orange

1998

If you know who competed in 1998, please email the Council.

1999

Craig Cliff (Palmerston North Boys’ High School)
Anna Cutfield (Wanganui Collegiate School)
Lisa Soh (New Plymouth Girls’ High School)
Coach: Gerard O’Connor

2000

Tom Barnes (Wanganui Collegiate School)
Craig Cliff (Palmerston North Boys’ High School)
Amy McKenzie (Sacred Heart College, Wanganui)
Coach: Gerard O’Connor

2001

Joe Connell (Wanganui Collegiate School)
Gareth Richards (Palmerston North Boys’ High School)
Ashley Shroder (Palmerston North Boys’ High School)
Coach: Craig Cliff

2002 [Winners]

Joe Connell (Wanganui Collegiate School) [Best Speaker]
Josh Cameron (St Peter’s College)
Jesse Wall (Palmerston North Boys’ High School)
Coaches: Zach Ward & Chris Pearce

2003

Matthew Herbert (Wanganui Collegiate School)
Andrea Beadle (Wanganui High School)
Glenn Riddell (Wanganui Collegiate School)
Coaches: Zach Ward & Chris Pearce

2004

Aaron Yorke (Palmerston North Boys’ High School)
Yogesh Patel (Palmerston North Boys’ High School)
David Keenan (Wanganui Collegiate School)
Coaches: Zach Ward & Chris Pearce

2005

Yogesh Patel (Palmerston North Boys’ High School)
Guy Carter (Wanganui Collegiate School)
Craig Riddell (Wanganui Collegiate School)
Coaches: Rosy Perry, Chris Pearce & Shaun Healy

2006

Craig Riddell (Wanganui Collegiate School)
Qi-Shan Lim (Palmerston North Boys’ High School)
Jane Pring (Nga Tawa Wellington Diocesan School)
Coaches: Josh Cameron & Joe Connell

2007

Mark Zhu (Palmerston North Boys’ High School)
Jennifer Savage (Wanganui Collegiate School)
Jane Pring (Nga Tawa Wellington Diocesan School) [Captain]
Coach: Josh Cameron

2008

Jennifer Savage (Wanganui Collegiate School)
Hamish Journeaux (Palmerston North Boys’ High School)
Brierley Penn (Wanganui High School)
Coach: Josh Cameron

2009

Aric Shakur (Palmerston North Boys’ High School)
Brierley Penn (Wanganui High School)
Hamish Journeaux (Palmerston North Boys’ High School)
Coaches: Yogesh Patel & Ella Edginton

2010

Aric Shakur (Palmerston North Boys’ High School)
James Penn (Wanganui High School)
Elizabeth Begley (St Peter’s College)
Coaches: Yogesh Patel & Ella Edginton

2011

James Penn (Wanganui High School
Elizabeth Begley (St Peter’s College)
Rhys Judd (Palmerston North Boys’ High School)
Coaches: Jenna Raeburn & Aric Shakur

2012

James Penn (Wanganui High School)
Savanna Gaskell (Nga Tawa Wellington Diocesan School)
Liam Barber (Palmerston North Boys’ High School)
Coach: Aric Shakur

2013

Rhaz Solomon (Wanganui High School)
Lucy Robinson (Wanganui Collegiate School)
Savanna Gaskell (Nga Tawa Wellington Diocesan School)
Coaches: Aric Shakur & Elizabeth Begley

2014

Megan Chamberlain (Freyberg High School)
Gabrielle Penn (Wanganui High School)
Rhaz Solomon (Wanganui High School)
Coaches: Nicholas Cross and Jenna Raeburn

2015

Rhaz Solomon (Wanganui High School)
Gabrielle Penn (Wanganui High School)
Jackie Hazelhurst (Wanganui High School)
Coaches: Nicholas Cross and Jenna Raeburn

2016

Gabrielle Penn (Wanganui High School)
Alister Hughes (Wanganui High School)
Jeanne-Marie Bonnet (Wanganui High School)
Coaches: Nicholas Cross and Jenna Raeburn